1711gl

Finał COVAL Pucharu Polski OFF-ROAD PL 2012
Mamy Mistrzów obu klas!

21 października, w niedzielę, miał miejsce finał COVAL Pucharu Polski OFF-ROAD PL 2012. Cykl imprez o charakterze przeprawowym zakończyła III Runda, która odbyła się w podkrakowskiej miejscowości Czernichów (19-21 października 2012). Na podstawie wyników z trzech Rund, wyłoniliśmy Mistrzów obu klas w sezonie 2012.

W dniach 19-21 października tereny podkrakowskiej gminy Czernichów stały się centrum polskiego off-roadu. To tutaj została rozegrana finałowa Runda COVAL Pucharu Polski OFF-ROAD PL 2012. Po Nowej Dębie i Choczewie, zawodnicy mieli ostatnią szansę na podreperowanie wyników, które zaważyły na klasyfikacji generalnej Rajdu.

Prolog

Impreza została zainaugurowana Prologiem, który odbył się na terenie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia w Czernichowie (najstarsza Szkoła Rolnicza w Polsce). Na starcie Prologu stanęło prawie 30 załóg: 18 w klasie Extreme i 9 w klasie Adventure. Urwane liny od wyciągarek, pomoc innych załóg, dachowanie… Prolog okazał się ciężkim wyzwaniem i niemal każda załoga borykała się z problemami. Już od początku niemal wszyscy zawodnicy klasy Adventure musieli posiłkować się pomocą wyciągarek. Wyjątek stanowiła zwycięska ekipa Wieczorek/Lichota. Załoga pojechała bezbłędnie, osiągając najlepszy czas (05:56:64). Z drugim czasem na mecie zameldowała się Toyota Mariusza i Mateusza Iłowieckich, a na trzeciej pozycji pojawiła się załoga Potasiewicz/Mielnik.

Najlepiej w klasie Extreme pojechała ekipa Gołębiowski/Podolak (04:43:32). Drugi najlepszy czas należał do Artura Owczarka i Romana Popławskiego (06:03:38). Trzecie miejsce zdobyła załoga Kucharski/Marczak z czasem 07:05:78.

I Etap

20 października, po emocjonującym Prologu, zawodnicy walczyli w I i II Etapie III Rundy COVAL Pucharu Polski OFF-ROAD PL. Strome i śliskie trawersy, woda, błoto i odcinki kamieniste – tak w skrócie można opisać próby terenowe, z którymi zmagały się załogi. Nie było łatwo, a odzwierciedliło się to w sporych rotacjach w tabelach wyników.

Załogi zaczęły swoją walkę z terenem w sobotę o świcie. O 07:00 rano wystartował I Etap, na który składało się 10 prób terenowych. W ruch poszły wyciągarki, bez których nie mogła się obyć chyba żadna z prób, a gęsta mgła, która towarzyszyła załogom niemal do końca Etapu, stała się dodatkowym utrudnieniem. Jedną z najcięższych przepraw stanowiła dosyć głęboka woda, która wiele załóg zatrzymała na dłuższy czas. Był to najdłuższy odcinek III Rundy – nie zabrakło więc pełnego spektrum off-roadowych przeszkód. Po I Etapie nastąpiło kilka zaskakujących zwrotów akcji. Zwycięzcy III Rundy w klasie Extreme– załoga Marcina Łukaszewskiego i Magdaleny Duhanik – wywalczyli 4. miejsce, a na pozycji lidera dojechała ekipa Mariusza Wilka i Marcina Krawczyka. Na drugiej lokacie ulokował się team z numerem 130 (Dworzyński/Dworzyński). Trzecie miejsce wywalczyła załoga Artura Owczarka i Romana Popławskiego.

W klasie Adventure triumfował team Iłowiecki/Iłowiecki. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Grzegorza Wieczorka i Filipa Lichoty. Trzecie miejsce wywalczyła załoga Szkop/Gugała.

II Etap

Już o godzinie 14:00, honorowym startem załóg spod Urzędu Gminy w Czernichowie został zainaugurowany II Etap III Rundy. Ten Etap rajdu stanął także pod znakiem ciężkiej pracy wyciągarek, ale zawodnicy zdążyli chyba opracować bardziej skuteczną taktykę pokonania trasy – większość załóg ukończyła rywalizację jeszcze przed zapadnięciem zmroku. W klasie Extreme tym razem jako pierwsza na mecie zameldowała się ekipa Marcina Łukaszewskiego i Magdaleny Duhanik. Druga lokata przypadła w udziale załodze Owczarek/Popławski, a team Wilk/Krawczyk dojechał na 3. miejscu.

W klasie Adventure pierwsze miejsce niezmiennie w rękach teamu Iłowiecki/Iłowiecki. Drugą lokatę udało się wywalczyć ekipie Szamszon/Krysa. Na 3. pozycji znalazła się załoga Grzegorza Wieczorka i Filipa Lichoty.

Licznie zgromadzeni kibice uczestniczyli w pikniku zorganizowanym na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Czernichowie. Konie mechaniczne nie stanowiły jednak jedynej atrakcji, bowiem tego dnia odbywała się także impreza z udziałem pełnokrwistych koni – Hubertus, czyli Wielka Gonitwa z okazji Dnia Świętego Huberta.

III Etap

Punktualnie o 08:00 rano wystartowała pierwsza załoga, a wszyscy zawodnicy mieli do pokonania sześć wymagających prób terenowych. Pierwsza z nich rozgrywała się na terenie żwirowni, skąd zawodnicy udali się na jeden z najtrudniejszych odcinków Etapu – podmokłą łąkę i próbę wodną. Chłodny i mglisty poranek oraz stopień trudności tego zadania przełożyły się na decyzję wielu załóg o ominięciu tej próby. W planach był jeszcze stromy kamieniołom oraz znacznie mniej głęboka przeprawa wodna zlokalizowana nieopodal zapory. Z tymi zadaniami zawodnicy poradzili sobie znacznie sprawniej, dojeżdżając ostatecznie na próbę zlokalizowaną w miejscu piątkowego Prologu. Tu ostatnim zadaniem było pokonanie niewielkiej przeprawy wodnej.

W ten sposób wyłoniliśmy zwycięzców III Rundy COVAL Pucharu Polski OFF-ROAD PL. W Czernichowie, w klasie Extreme bezkonkurencyjna okazała się załoga Mariusza Wilka i Marcina Krawczyka. Zaraz za ekipą 120, na drugiej pozycji znaleźli się Artur Owczarek i Roman Popławski. Kolejnym wielkim zaskoczeniem w klasyfikacji III Rundy było trzecie miejsce, na którym ex equo znalazły się załogi Marcina Łukaszewskiego i Roberta Kufla.

W klasie Adventure III Rundę wygrała ekipa 229 (Iłowiecki/Iłowiecki). Druga lokata znalazła się w rękach załogi 214 (Szkop/Gugała). Na trzecim miejscu uplasowała się załoga Arka Szamszona i Jakuba Krysy.

Klasyfikacja generalna sezonu 2012

I tak, na podstawie trzech Rund mamy zwycięzców COVAL Pucharu Polski OFF-ROAD PL sezonu 2012.

Tytuł mistrzowski w klasie Extreme powędrował w ręce załogi Marcina Łukaszewskiego i Magdaleny Duhanik. Załoga zdobyła w trzech Rundach 272 punkty. Wicemistrzem został Robert Kufel, który startował w trzech rundach z dwoma pilotami – Dominikiem Samosiukiem i Danielem Burzyńskim, zdobywając 237 punktów. Na trzecim miejscu znalazła się ekipa Artura Owczarka (222 punkty).

W klasie Adventure na najwyższym miejscu podium stanęła załoga Mariusza i Mateusza Iłowieckich (300 punktów). Drugie miejsce zajęła ekipa Szkop/Andrzejczak/Gugała (234 punkty), a trzecia lokata sezonu 2012 należy do załogi Arka Szamszona i Jakuba Krysy (231 punktów).